До уваги аудиторів! Прес-огляд Конференції «Майбутнє аудиторської професії: міжнародний досвід та шлях України», що відбулася у місті Києві 29 вересня 2017 року

До уваги АУДИТОРІВ прес-огляд Конференції

«Майбутнє аудиторської професії: міжнародний досвід та шлях України»,

що відбулася у місті Києві 29 вересня 2017 р.

29 вересня 2017 року в місті Києві Аудиторська палата України за підтримки EU-FINSTAR, проекту технічної допомоги, що фінансується Європейським Союзом, за участі Міністерства фінансів України та проекту STAREP Світового банку, провела Конференцію на тему «МАЙБУТНЕ АУДИТОРСЬКОЇ ПРОФЕСІЇ: МІЖНАРОДНИЙ ДОСВІД ТА ШЛЯХ УКРАЇНИ».

Метою проведення Конференції було інформування її учасників – аудиторів, членів громадських професійних організацій, посадовців, представників низки асоціацій банківського, страхового, інвестиційного ринку, науковців, підприємців та ін. – про поточний стан законодавчих реформ у сфері аудиту, майбутні зміни, які мають наблизити законодавство до стандартів ЄС та міжнародної практики, а також концепцію та основні принципи, закладені в основу аудиторської діяльності в Україні.

Про реформи в сфері аудиту говорили:

Посол та Голова Представництва Європейського Союзу в Україні пан Хьюг Мінгареллі, який дав характеристику процесам розвитку аудиту в європейських країнах, зауваживши, що Україна має гармонізувати власне законодавство у цій сфері відповідно до норм ЄС у відповідності з Угодою про асоціацію.

Голова Комітету Верховної Ради України з питань податкової та митної політики Ніна Южаніна – висловила сподівання, що професія аудитора запрацює в Україні по-новому вже починаючи з наступного року,  а також підкреслила, що конференція стала майже підсумковою в обговоренні довгого шляху реформування аудиторської професії, результатом якого є напрацьований новий проект Закону (№ 6016д), що має бути зареєстрований у Верховній Раді України найближчим часом.

Директор проекту EU-FINSTAR Надя Бонева – зупинилася на деталях проекту, повідомивши, що його продовжено в Україні ще на 1,5 року для поглиблення фінансових реформ.

Перша сесія Конференції була присвячена обговоренню питань реформування аудиту в ЄС та заходів, впроваджених іншими країнами для підсилення нормативно-правової бази в сфері аудиту.

Спікери першої сесії:

-      Андрій Бусуйок (Старший спеціаліст з фінансового менеджменту Центру реформ фінансової звітності Світового банку) – ознайомив аудиторію з досвідом реформування аудиту в країнах ЄС, обґрунтував необхідність запровадження суспільного нагляду у цій сфері та охарактеризував його основні функції;

-      Джон Хупер (Старший експерт з питань бухгалтерського обліку та аудиту Проекту EU-FINSTAR Представництва ЄС в Україні) – зробив порівняльний аналіз, як система суспільного нагляду організована у різних країнах світу;

-      Юрій Долідзе (Голова служби бухгалтерського обліку, звітності та аудиту в Грузі) – поділився досвідом запровадження суспільного нагляду в Грузії.

На початку другої сесії Тетяна Куреза (Завідувач Секретаріату Аудиторської палати України) висвітлила стан аудиторської діяльності в Україні, після чого учасники другої сесії конференції розглянули стан запровадження реформи аудиту в Україні.

Своїми міркуваннями ділилися:

-      Людмила Гапоненко – начальник Управління методології бухгалтерського обліку Міністерства фінансів України,

-      Катерина Рафальська – керівник департаменту систематизації та аналізу фінансової звітності учасників ринку цінних паперів та емітентів, пруденційного нагляду Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку,

-      Олександр Залєтов – представник Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринку фінансових послуг,

-      Богдан Лукасевич – головний бухгалтер – директор департаменту бухгалтерського обліку Національного банку України,

-      Дмитро Леонов – голова Української асоціації інвестиційного бізнесу,

-      Вікторія Волковська – генеральний директор Асоціації Об’єднаних фінансових установ.

Під час третьої сесії присутні обговорили глобальні тенденції у розвитку аудиторської діяльності. Особливу увагу приділили останнім напрацюванням та оновленню стандартів IFAC (Міжнародної федерації бухгалтерів), а також програмному забезпеченню для впровадження методологій та стандартів аудиту.

У числі доповідачів:

-      Анета Вілк-Лис – консультант Центру реформ фінансової звітності Світового банку,

-      Андрій Бусуйок – старший спеціаліст з фінансового менеджменту Центру реформ фінансової звітності Світового банку.

Завершилася конференція відкритою сесією, де обговорювали наступні кроки, необхідні для впровадження реформи аудиту в Україні.

За підсумками Конференції була прийнята Резолюція про підтримку аудиторською спільнотою гармонізації українського законодавства з законодавством ЄС, яка буде направлена до Комітету ВРУ з питань податкової та митної політики, та про яку поінформовані ЗМІ.

Голова Аудиторської палати України Тетяна Каменська підкреслила, що Конференція в місті Києві «МАЙБУТНЕ АУДИТОРСЬКОЇ ПРОФЕСІЇ: МІЖНАРОДНИЙ ДОСВІД ТА ШЛЯХ УКРАЇНИ» – перша серед низки заходів АПУ, які найближчим часом відбудуться у різних містах України. Вона висловила сподівання, що у ході обговорення учасники знайдуть взаємоприйнятні рішення, як потрібно реформувати професію.

Аналогічні заходи, що незабаром відбудуться у регіонах:

– м. Одеса у жовтні – «Доступ до професії аудитора: компетенції та постійне удосконалення»;

– м. Львів у жовтні – «Професійна відповідальність аудитора»;

– м. Дніпро у листопаді – «Контроль за якістю аудиторських послуг»;

– м. Харків у листопаді – «Саморегулювання та консолідація професії аудитора».

До уваги аудиторів матеріали за результатами проведення Конференції «МАЙБУТНЕ АУДИТОРСЬКОЇ ПРОФЕСІЇ: МІЖНАРОДНИЙ ДОСВІД ТА ШЛЯХ УКРАЇНИ»:

Резолюція конференції

Реформа аудиту в ЄС і глобальний контекст: чому вона відбулася

Реформа системи аудиту в ЄС та у глобальному контексті: яких заходів вжито в інших країнах для зміцнення регулювання у сфері аудиту 

Служба по регулированию бухгалтерского учета, отчетности и аудиторского надзора (SARAS)

Проект Закону України «Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність»

Проект Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (щодо удосконалення деяких положень)

СТАН РИНКУ АУДИТОРСЬКИХ ПОСЛУГ В УКРАЇНІ 

Нещодавні зміни та доповнення до МСА: інформація щодо нових стандартів та нормативних актів

Комп’ютерні методології аудиту – як технології змінюють аудит